Primăverile Selenei II

Cu doi ani în urmă povestea ei m-a înduioşat foarte tare. Sunt mulţi copii bolnavi de leucemie (prea mulţi!) şi cred că fiecăruia dintre noi ne e dat să auzim de cel puţin unul anume, să ne ataşăm de unul anume. Ar fi multe de spus, dar povestea ei care poate fi citită pe site-ul Selena Daria Vlad şi nu mai are nevoie de alte descrieri frivole.

Acum doi ani, am ştiut o mică parte a poveştii, am preferat să nu ştiu mai mult pentru că doare cumplit (şi azi am citit doar câteva din articolele de pe blog şi am plâns – e devastator să descoperi cum trece un copil prin chinurile acestei boli…). Apoi au fost semne că se face bine şi povestea a rămas oarecum în urmă.

De la o vreme am dat de numele ei prin ziare, pe bloguri. N-am vrut să cred că e ea. Am evitat să intru pe blog, să citesc, să aflu. Voiam să rămân cu impresia că ea e bine, că e vorba de altcineva. Azi însă, am dat iar peste link şi am hotărât să nu mă mai ascund de chipul hidos al vieţii. Selena e din nou bolnavă. Lupta ei continuă ca şi acum două primăveri.

Mai des decât am fost eu pe munte, a fost ea prin spitale…

Pentru cei care doriţi să ajutaţi, modalităţile sunt diverse, inclusiv: Concertul umanitar pentru Selena. Trupa Taxi și prietenii, Mihai Margineanu si Florin Chilian.

Help Selena

p.s. Vă asigur de toată încrederea asupra donaţiilor către familia Selenei, dar şi către Asociaţia Aripi spre Viaţă.

p.s.2 Nu pot să nu mă întreb de ce Biserica Ortodoxă Română construieşte catedrala aia hidoasă şi nu un spital pentru bolnavii de leucemie, pentru aceşti copii care trebuie să lupte în fiecare zi nu atât pentru viaţa lor cât pentru banii care le-ar putea salva-o??!

Un credincios adevărat se poate ruga oriunde, un copil bolnav de leucemie are nevoie de un spital…

12 Comentarii

  • Pe 12 feb. am vazut pe facebook acest link
    cateva minute mai tarziu m-am dus la mama si pe drum am vazut primii ghiocei, si mi-am spus ca acesta este un semn, un semn de speranta pentru copii.
    Putem sa ajutam la salvarea acestor copii donand cei 2% din impozit sau trimitand sms-uri.
    Sper ca Selena sa poata fi salvata, la fel si alti copii ce astfel de probleme.

  • @Viorica: Stiu de 858 de ceva vreme, exista de cativa ani, iar la un moment dat am facut si ceva donatii. Faza cu 2% e destul de greu de facut pentru ca sunt multe locuri unde putem redirectiona impozitul… dar o donatie din cand in cand nu rastoarna echilibrul financiar al niciunuia dintre noi.

    Speranta moare ultima, dar din pacate sunt atat de multi copii incat…

  • Am sa raspund numai la ultima parte. Si la partea cu leucemia am raspunsuri dar nu am sa le dau aici (si cred ca nici in alta parte).

    Asadar, cu catedrala.
    Sa zicem ca acea constructie costa 1 miliard euro.
    Daca un tratament pentru un copil bolnav necesita 100.000 (zic medie), constructia cu pricina echivaleaza cu tratamentul a 10.000 copii, tineri sau adulti.

    Dar dupa ce termini banii (miliardul) ce te faci ?
    Construita fiind, acea catedrala ar fi o sansa*** ca cei care patrund acolo sa isi aduca aminte ca viata e mai importanta decat alte lucruri vremelnice si asa, sa dea un ban in contul unui copil sau sa puna mana de la mana sa ridice un spital…..

    *** vedeti ca nu am spus ca asta o sa invete oamenii, am spus ca este „o sansa”.
    Precizare: daca facem 3 pasi in spate, vedem ca sunt bani si pentru acest copil si pentru catedrala si pentru sosele, spitale si mancare gratis. Dar se fura; nu de chinezi, rusi sau arabi. Se fura tot de romani.

    Vedeti ansamblul si o sa fiti surprinsi cate aspecte va scapa.

  • Mie imi place sa iau oamenii de mana si sa le arat alte perspective.

    Daca ai miliardul de euro.
    Sa zicem ca nu ii dai la cei 10.000 ca sa se trateze.
    Faci un spital. Mai devreme sau mai tarziu ramai si fara bani si cu un spital care papa bani.

    Daca suntem sinceri si relaxati, vedem ca intr-o biserica oamenii sunt invatati sa DEA, nu sa PRIMEASCA. Vorbim de popor, nu de popi / pastori sau rabini. Total opusul unui spital. Daca faci un spital, nu o sa inveti pe nimeni sa dea. Nimeni nu merge la spital cu ideea sa dea, ci sa primeasca (paranteza: si mita e considerata plata ca sa primeasca !). Vezi, chiar asa cum este ea, biserica este singurul instrument social (semnificativ) care invata oamenii sa dea altora. (ca oamenii nu pricep si nu invata e alta discutie).

    Amu, cu palatele ce sa zic ?
    Acesta e nivelul actual al omenirii. Eu nu condamn pe nimeni.

  • As vrea sa ma pot abtine de la comentarii, dar nu reusesc. Nu are nimeni niciun interes sa ajute niste copii aflati in suferinta, atata timp cat nu este vorba de propriul copil. Sunt de acord ca nu poti ajuta toti copiii din lume, dar merita fiecare dintre ei o sansa. Din pacate, ca de fiecare data, situatia financiara triaza. Noi luam contact doar cu cazurile mediatizate. Cred ca nici nu vrem sa stim cate mii si milioane sunt pe langa acestea…

  • Draga Claudia,
    Mi-a placut mult paragraful in care spuneai ca preotii isi tin cersetorii la poarta, langa BMW-ul personal. Puteai sa mai adaugi si faptul ca nu-s in stare, sa oficializeze o slujba de botez, daca nu li se plateste taxa (care difera de la preot la preot). A fost de curand un reportaj cu camera ascunsa. In acest caz… unde este credibilitatea Bisericii, atata timp cat ea a fost facuta din donatiile oamenilor, pentru oameni? Ca institutie de binefacere si nu ca sursa de imbogatire rapida a semenilor nostri cu sutana. In acesta caz, sansele sunt cu semnul ,,minus,,.

  • Inca o perspectiva:

    O gasca de hoti ne conduce. Hoti, criminali si mincinosi la fel ca tot poporul roman, sa fim intelesi – ei sunt „reprezentanti” ai poporului; multi nu inteleg acest „reprezentanti”.

    Ce face securistul chel si gasca bocilor ?
    Fura banii care ar fi suficienti pentru toti bolnavii, pentru mancare, haine si ce mai trebuie batranilor….. si tot asa, inchusiv pentru biserici. In schimb, ce fac acesti ipocriti ? Spun ca nu sunt bani pentru copii pentru ca s-ar cheltui pe biserici. Tu te superi pe cei care fac biserici. Daca eu dau bani pentru toti cei cu leucemii (miliardul de care ziceam), o sa iti sara in cap cei cu sida, cei cu hepatite, cei cu atrofii sau cancere.

    Vezi, scopul mincinosilor de la guvernare e sa ne invrajbeasca pe noi doi (eh, pe noi nu reusesc pentru ca eu nu ma cert cu nimeni 😀 ) pe fiecare cu vecinul. Si uite asa oamenii uita cine e de vina: securistul & compania care fura banii. Iar in spatele lor, vinovat e TOT poporul care i-a votat.

    Pace tuturor !

  • @Darael: calculul tau e bun, dar de ce e nevoie de o catedrala ca sa creasca sansele celor ce pot deveni mai buni? Nu ajung manastirile si bisericile care sunt deja, unele uitate si neingrijite, altele devenite complex hotelier ca nu stiu cum sa le numesc altfel pe acelea unele cladirea cu cruce deasupra paleste in fata „chiliilor”?

    Un spital pentru acesti copii, o mana intinsa acestor copii ar arata ca suntem mai intai oameni si abia apoi iubitori de palate! Nu se spune ca Imparatia ne asteapta in Ceruri?!

    @Nico: asta e prima lectie pe care ti-o ofera Romania: fiecare pentru el. Daca nu ai tu personal o problema, atunci problema nu exista (inca). Pana la urma nu conteaza ca e un caz mediatizat sau nu, e un caz, de fapt, sunt multe cazuri acum, sunt pline ziarele de perechi de ochi ce ne privesc trist, asteptand. La fel cum sunt pline si de femei ce ofera servicii, de exemplu.

    Imaginea de ansamblu de care vorbeste Darael e ca daca Biserica ar face ceva cu adevarat pentru oameni, Biserica fiind inca credibila, atunci lucrurile s-ar urni in alta directie. Atata timp insa cat Biserica isi tine cersetorii la poarta langa bmw-ul preotului nu mai poate da prea multe sanse… nimanui.

  • Se pare ca e necesara o precizare: nu am nici o treaba cu biserica ortodoxa, catolica, neoprotestanta, sau orice alta forma. Eu vorbesc de INVATATURA si atat.

    Eu nu spun nimanui sa mearga la o biserica sau alta, in sinagoga, moschee sau templu. Ce recomand eu ? Eu recomand ca oamenii sa isi aduca aminte in fiecare zi de Viata insasi si de cele 10 recomandari de supravietuire… sa nu minti, sa nu furi, sa nu tanjesti la ce nu e al tau; stiti voi.

    Tema de casa pentru tine MeetTheSun: te-ai gandit vreodata ca dez-amagirea data de biserica e singurul tratament pentru amagirea in care traiesti ? Ce amagire ? Amagirea ca biserica (de orice tip) e mai presus decat Viata insasi. Gandeste-te si spune-ti daca nu e asa.

    Cu asta inchei: nu amestecati lucrurile. Nu confundati invatatura cu cei care sunt slujbasi, simpli functionari pe acolo. In plus, nu judecati generalizand. O sa ii pierdeti din vedere pe cei care pot cu o privire sa va vindece. Sa va vindece sufletele, si, eventual (daca aveti noroc sa gasiti pe cine trebuie) si copiii bolnavi de leucemie (asta fara sa aveti 100.000 euro).

  • Eu nu am vazut niciodata in biserica o salvare pentru cei multi. Isi ,,slujesc” propriile interese.

  • @Darael: as vrea sa te cred… legat de tot ce ai spus de Biserica, dar tare ma tem ca distanta de la ea la Dumnezeu a crescut prea mult in cazul meu si in al multora…

    Si e adevarat ca cei de la guvernare fura, ca se comporta ca niste carnivore ce sfasaie din pieptul victimelor care n-au alergat destul de tare, dar intr-adevar, noi i-am votat, noi ii tinem acolo sus, unde Biserica nu e lipsita de influenta nici ea.

    „Oastea noastra” nu mai e deloc crestina si daca sunt mai dezamagita de Biserica decat de guvernanti e pentru ca de la ea am avut mereu altfel de asteptari si am sfarsit avandu-le pe aceleasi ca de la mai-marii tarii… iar vremurile acestea ma fac sa ma tem de poporul care merge si se roaga. De la ei te astepti cel mai putin cand esti lovit…

    Iti multumesc insa, tie si altor cativa pe care ii cunosc si pentru care invatura primita la biserica nu ramane fara ecou, pentru ca rezistati in lumea asta falsa si langa care sper sa ma intorc si eu intr-o zi. Deocamdata nu mai cred in Biserica si nu pot fi ipocrita trecandu-i pragul…

    @Claudiu: Din pacate e atat de adevarat si de trist sa vezi hoardele de cersetori si in acelasi timp constructii imense pe post de chilii. Daca tot se duce o viata monahala, de ce nu se pastreaza simplitatea si putinul? De ce nu se fac azile in acele cladiri cu menirea de a-i gazdui pe acesti cersetori si de a-i pune la munca pe pamanturile manastirilor care nici ele nu sunt putine..?!?

    Cate intrebari si cata amaraciune… Cum sa te mai rogi in pustiu, daca el nu mai exista decat in suflet…

  • preoti si-au uitat menirea,au facut din religie doar comert,un mijloc de a soate cat mai multi bani ,din absolut orice sarbatoare.Putine cazuri in care biserica se implica.S-a intamplat sa fiu in apropierea preotilor in ziua de boboteaza,dupa sfintirea apei ,am surprins o discutie intre ei………EI gata,ii botezaram si pe astia……parca era vb de o corvoada,si au mai fost si alte gesturi,discutii care usor m-au indepartat de biserica.Il port pe Dumnezeu in suflet.Am sa-l rog sa-si aplece privirea si spre sufletul acestei micute.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *