Lucruri pentru care nu există niciodată timp

Fiecare dintre noi are o listă cu ele, o listă îndelung amânată, uitată, eventual nescrisă.
Poate că nici nu-s importante, dar nu putem ști niciodată sigur, decât, evident, când e prea târziu.

Faptul că mi-am amintit de ele nu le scutește însă, de o nouă amânare.

Dacă timpul ar bea un pahar la fiecare indecizie între a face și a nu face, ar zace mort de beat într-un șanț și m-ar scuti de multe. Însă chiar și fără timp, tot n-ar fi timp destul.

Și uite așa, timpul stă cocoțat pe pervaz, râde și știe că nici azi nu m-am atins de listă. El n-are nici un viciu, nu-l pot ademeni, nu suferă de așteptare. Nici măcar nu amorțește rânjind.

Vă las să vă gândiți la listele voastre cât eu mă războiesc cu ale mele.
Mâine e luni, timpul o știe și dumnealui și își cam arată colții când, din prea multă muncă, ajunge pe listă :)

 

Ceasul Astronomic din PragaCeasul Astronomic din Praga

Postări asemănătoare:

You can leave a response, or trackback from your own site.

6 Comentarii la “Lucruri pentru care nu există niciodată timp”

  1. Indiferent cate liste cu lucruri amanate duci la bun sfarsit, de multe ori se aduna altele si altele, infinit mai multe.

  2. lupta cu timpul, este o lupta pe care nu ai cum sa o castigi

  3. Paul says:

    ce frumoasa comparatie ti-a iesit. O lectie, pana la urma, despre cum sa imbatam timpul. :)

  4. MeetTheSun says:

    @Claudiu: Asa e, doar ca pe lista cu pricina se mai aduna si lucruri pentru care ar trebui sa se gaseasca timp, asa ca o revizuire din cand in cand a listei e necesara :)

    @Mircea: de castigat poate nu, dar din micile victorii se face viata mai frumoasa

    @Paul: numai daca s-ar imbata asa repede ca mine ;) )

  5. cerasela says:

    Rupe lista! Sau scuteaz-o cat poti de mult.
    Oricum lucrurile bune sau rele, vin de capul lor. De ce trebuie contabilizam daca am ajuns sau nu la ele?
    Cred ca la noi e chestie de mentalitate: vedem timpul liniar, asa ca si lista e liniara si nesfarsita. Ne trebuie mentalitatea asiatica cum ca timpul e ciclic. Si atunci pentru ce sa mai alergi? Oricum va veni o vreme cand cu ce trebuie facut, va fi facut.

  6. MeetTheSun says:

    @Cerasela: asa si am de gand, dar intai vreau sa-mi gadil orgoliul si sa infaptuiesc cateva chestii de pe lista (si nici nu simt vreo apropiere initiatica de alte gandiri decat cea cu care cu petrec acum :D )

Leave a Reply


View in: Mobile | Standard